За да запазим добрия вид на дървото за по-дълго време трябва да го защитим.
СЪХРАНЕНИЕ ЧРЕЗ ИМПРЕГНИРАНЕ
Най-лесно един дървен материал може да бъде третиран с препарат като се потопи в него. Това може да стане при условие, че дървото е здраво и не е било третирано досега и разбира се размерите му го позволяват. Направете си корито като изправите четири дървени или циментови блокчета върху твърда основа. Трябва да имате предвид и размера на дървото. Разгънете отгоре обикновен найлон, който ще служи за басейн. След като дървото се напои го оставете да се изцеди. Останалият препарат може да се използва повторно.
1. Напълнете коритото с антисептичния препарат или ако дървото ще се използва в обитаемо помещение, с ксилофен, който няма мирис.


ПОВЪРХНОСТНО ТРЕТИРАНЕ
Ако дървото е здраво, може да се осигури защитен слой против насекоми и гъбички. Върху повърхността му се нанася специален лак или политура докато поема. Почистете дървения материал със специална четка с метален косъм. С нея може да се провери дали дървото е здраво. Кухият звук при удар с дръжката на четката ще ви подскаже, че дървото е нападнато от червеи или има други увреждания. В такъв случай трябва да пристъпите към лечение в дълбочина чрез инжектиране.

Универсалните препарати за дърво позволяват допълнителна обработка с лазурен лак, боя, емайллак и др.

Дърво, което е загубило цвета си под влияние на атмосферните условия, може да бъде освежено с лазурен лак. Използвайте четка с метален косъм.


ИНЖЕКТИРАНЕ ПОД НАЛЯГАНЕ
То е необходимо, когато искате да спасите дървена конструкция, която е увредена от насекоми или се прилага като превантивна мярка. За целта може да използвате цялостния комплект за обработка на дърво в дълбочина. Този начин е подходящ за третиране на дървен материал със сечение повече от 10 Х 10 см.
Пробийте отвори на всеки 40 см, като ги разполагате шахматно. Трябва да са с диаметър 9 мм и на около 1/3 от горния край на дървото.





ДЕКОРАТИВНА ЗАЩИТА С ЛАЗУРЕН ЛАК
Дървото, подложено продължително време на слънце и дъжд, ще бъде едновременно защитено и ще придобие красив вид при полиране с лазурен лак.
Използвайте подходяща четка, която поема добре лака. Нанасяйте по продължение на нишките на дървото.

УВРЕДЕНО ДЪРВО
Дървото е нападнато в дълбочина от насекоми или гъбички и е значително увредено. Решение: увредените части трябва да се сменят.
ЗАСЕГНАТО ДЪРВО
Дървото е нападнато от насекоми, но все още е годно за употреба.
Решение: пристъпете към лечение в дълбочина чрез инжектиране на специален препарат.
ПРЕВАНТИВНИ МЕРКИ ПРИ ЗДРАВО ДЪРВО
Дървото е ново или напълно здраво, не е третирано преди употреба.
Препоръка: лакирайте дървото, за да създадете предпазен филм срещу насекомите.
ПРЕДВАРИТЕЛНО ТРЕТИРАНЕ НА ДЪРВЕН МАТЕРИАЛ ЗА СТРОЕЖ
Дървото е ново и не третирано, предстои да се използва в строеж.
Препоръка: най-подходящо е да се импрегнира.
ВЪНШНИ ДЪРВЕНИ КОНСТРУКЦИИ
Дървените елементи, които се намират извън помещенията (капаци на прозорци, входни врати, колове...), са изложени на атмосферни влияния и трябва да бъдат защитени. Препоръка: приложете лечение или превантивни операции в дълбочина и след това лакирайте.
http://www.napravisam.bg/index.php?id=visuals&sid=123
Mr.Bricolage
Няма коментари:
Публикуване на коментар